Jak vybrat správný typ jízního kola

Jak vybrat správný typ jízního kola

Chcete si koupit jízdní kolo a nejste si jistí, jaký typ a vybavení vybrat?Připravili jsme pro Vás podrobného rádce, který Vám pomůže.

 

 

Kritéria před nákupem jízdního kola

Před nákupem jízdního kola je nutné si ujasnit několik kritérií. Hlavní roli při výběru tvoří typ kola, který se odvíjí od terénu, ve kterém se budete převážně pohybovat. Z tohoto pohledu neexistuje 100% univerzální kolo. Každé kolo je vhodné pro určitý typ terénu a je nutné vše pečlivě zvažovat. Zvolený typ jízdního kola i jeho kvalita a cena by měla být vždy odrazem předpokládaných ročních ujetých kilometrů, stylu jízdy a převažujícím terénu.

Při výběru proto sledujeme:

  • typ kola (horské, crossové, trekingové, ...)
  • rozměr (průměr) samotných kol (26", 28", ...)
  • materiál rámu a kvalitu použitých komponentů
  • velikost rám(vůči výšce postavy)
  • komponenty (osazení kola)
  • celkový poměr cena / kvalita

Nesprávný výběr velikosti rámu a nevhodné nastavení posedu mohou výrazně zhoršit Váš celkový jízdní komfort a v dlouhodobějším horizontu způsobovat bolesti zad, kloubů horních a dolních končetin i jiných částí těla.

 

Jaký typ kola zvolit?


Časté jízdy v terénu
V takovém případě je pro Vás ideální volbou horské kolo (MTB). Je vybaveno širšími plášti s hrubým vzorkem. Díky tomu dobře sedí i na kluzkém povrchu a zvládá nerovnosti. Horská kola lze rozdělit na kola s pevným rámem a celoodpružená, která mají odpruženou přední vidlici i rám, což umožňuje frekvenčně šlapat i na nerovném povrchu a tím zvládnout náročnější sjezd. Některé typy celoodpružených kol mají možnost uzamknutí předního i zadního pružení, což ocení cyklisté, kteří chtějí využívat kolo jak při sjezdech a maratonech, tak v méně náročném terénu.

Pro běžné rekreační ježdění a jízdu ve městě
V těchto případech Vám bude stačit městské kolo, které je určené pro jízdu na rovinatém a pevném terénu. Druhou možností pro rekreační pojížďku můžou být trekingová kola, které jsou vybavena některými doplňky jako jsou blatníky, světla, zvonek či nosič.

Pro pravidelné jízdy delších vzdáleností po silnici
Silniční kolo je pro Vás tou správnou volbou. Konstrukce kola je zaměřena na aerodynamický sportovní posed, minimální valivý odpor a dokonalý přenos sil. Kolo doplňují jen nejnutnějšími komponenty a jeho řadící systém je zaměřený na rychlost, proto i jejich váha je nejnižší ze všech typů kol.

Kombinace jízdy v terénu, ve městě a po silnici
V takovém případě můžete zvolit kompromis v podání krossového či trekingového kola. krossové kolo spojuje výhody silničního a horského kola. Jezdec má vzpřímenější (turistický) posed, větší 28 kola a univerzální dezén plášťů, který umožňuje rychlejší jízdu po asfaltových silnicích. Pokud chcete jezdit i v méně náročném terénu, tak je pro Vás tohle kolo optimální.

Ostatní speciální kola
Skládací kolaelektrokolaBMXdětská kola.

 

Jaký vybrat rozměr (průměr) kola?

Nejdůležitějšími prvky pro výběr správného typu a rozměru kol je váš jízdní styl, technika jízdy, prostředí nebo terén ve kterém jezdíte a také výška postavy. V úvodu ještě zmiňme, že neexistuje jediná, univerzální správná velikost - všechny mají své výhody i nevýhody. U krosových a trekingových kol není možnost volby, tato kola mají 28" rozměr, avšak u horských kol se setkáváme s rozměry 26"27,5" a 29". Také u městských kol se lze setkat se dvěma rozměry, a to 26" a 28". U dětských kol pak rozhoduje především výška dítěte.

Výhody větších kol:

  • díky většímu průměru kol  se lépe valí přes kameny a kořeny
  • na jedno šlápnutí ujede delší vzdálenost, kolo je rychlejší
  • větší objem plášťů poskytuje větší pohodlí
  • vzhledem ke středu kola je níže položené těžiště, což poskytuje větší stabilitu
  • větší stopa (plocha, kterou se plášť dotýká země) kola znamená lepší přilnavost

Výhody menších kol:

  • menší kola znamenají nižší váhu - je potřeba méně energie na rozjetí, akcelerace je lepší
  • lepší manévrovatelnost na úzkých a hodně točivých stezkách nebo v husté dopravě
  • vhodnější pro jezdce menší než 165 cm z hlediska optimální geometrie rámu
  • jízda je pocitově hravější, živější a zábavnější

 

Materiály rámu:

K výrobě rámů používá hliník, hořčík, scandium, karbon, ocel a zřídka i titan. V následující tabulce se vám pokusíme vysvětlit vlastnosti jednotlivých materiálu:

Hliník - výhodou rámů z hliníkových slitin je většinou nízká hmotnost a boční tuhost rámu. Nevýhodou je pak nízká či žádná pružnost a vyšší cena než u oceli. Výrazným prvkem napomáhajícím vlastnostem hliníkových rámů je profilace (tvarování) trubek. Hliníkové rámy nesou označení alu (případně s označením typu - 6061, 7005, 7020 ap.), allux, alloy, dural, easton, alutron atd. Cena a váha těchto rámů je odlišná v závislosti na použití různých druhů hliníkových slitin a technologií.

Karbon - vzniká kladením vrstev karbonové tkaniny a pojidla do speciálních forem a jejich spékáním při tlaku a vysátém vzduchu. Tento způsob výroby umožňuje přidávat a ubírat materiál na místech kde ho je nebo naopak není potřeba. Tím se dociluje vysoké pevnosti a přitom extrémní lehkosti konstrukce. Díky zdokonalení technologie výroby se tyto rámy staly momentálně nejlepším materiálem pro rámy jízdních kol.

Ocel (Hi-Ten) - výhodou ocelových rámů je jejich pružnost a nízká cena. Nevýhodou je jejich vyšší hmotnost. Pro odstranění těchto nevýhod se často používají slitiny oceli jako např. Cr-Mo (zušlechtěná ocel s přísadou chromu a molybdenu) nebo slitiny např. Columbus. Díky tvrdosti slitiny je možné použít tenčí stěny trubek a rám je proto lehčí. S kvalitou těchto slitin potom samozřejmě roste i jejich cena. Ocel se v současné době nejčastěji používá pro výrobu rámů BMX kol, které mají maximální nároky na výdrž a odolnost proti nárazu / pádu.

Jednotlivé výhody materiálu rámů:

Hliník Karbon Ocel (Hi-Ten)
+ nízká hmotnost + pevnost + tuhost
+ tuhost + extrémní lehkost + pružnost
    + dobré zpracování

 

Jak zvolit správnou velikost rámu?

Čtěte článek na téma:  Jakou velikost rámu kola/elektrokola/

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty